Katino arba šuns transportavimas į Angliją yra sąlyginai paprastas ir mažiau komplikuotas negu dažniausiai manoma. Remiantis įstatymais, kurie buvo pakeisti į labiau apribojančius per paskutinius kelis metus, tenka atlikti porą paprastų žingsnių, kad užtikrinti pasiutligės plitimą Jungtinėje Karalystėje – šioje respublikoje liga tiesiog neegzistuoja. Keliavimas su naminiu gyvūnu įmanomas net jeigu Jūsų augintis ir nėra pirktas iš veislyno ir neturi paso. Gyvūno priregistravimas netruks ilgiau nei pusę metų, tačiau tai yra gan ilgas laiko tarpas ir tam ruoštis reikia pradėti iš anksto.
Vienas pirmųjų dalykų, ką turėsite padaryti, tai yra gyvūnui implantuoti mikroschemą – ši procedūra būtina. Nors įstatymas susilaukia gan griežtos kritikos ir pasipiktinimo iš gyvūnų mylėtojų, jis dar nėra pakeistas ir galiojantis iki šiol. Atlikus šią procedūrą, gyvūnas gauna teisiškai tarptautiškai galiojantį dokumentą. Šią procedūrą atlikti gali bet kokią akredituota veterinarijos klinika. Tose pačiose veterinarijos klinikose galime atlikti ir antrą įstatymų numatytą ir būtiną procedūrą – augintinio skiepijimą nuo pasiutligės. Tai atliekant būtina nurodyti procedūros darą, galiojimo laiką ir kitus identifikacijai būtinus duomenis. Nors Lietuvoje tokia praktika beveik netaikoma, tačiau vežant augintinį į Jungtinę Karalystę, už mėnesio būtina patikrinti, ar vakcina davė pakankamą poveikį – tai atliekama darant kraujo tyrimą. Vėlgi, šią procedūrą gali atlikti tos pačios veterinarijos klinikos gydytojas, tačiau būtina, kad būtų laikomasi įstatymiškai numatytų taisyklių, t.y. gyvūno patikrą atlikti ne anksčiau nei už 30 kalendorinių dienų. Gyvūno žymėjimas kainuoja apie 30 eurų, skiepas dar 30 ir, galiausiai, tyrimas dar bent 30. Reiškiasi, kad vien paruošiamiesiems darbams teks atsidėti bent gerą 100 eurų, apsišarvuoti kantrybe ir išlaukti tinkamą laikotarpį. Kaip ir minėta, po tyrimo būtina išlaukti dar 6 mėnesius, kad į Angliją atgabentas gyvūnas nebūtų uždarytas į karantiną. Tiesa, pažymėtina ir tai, kad būtina sekti skiepo galiojimo datas, nes antraip teks per naują daryti kraujo tyrimą ir laukti šešis mėnesius iš naujo.
Jeigu gyvūnų pervežimas į Angliją atrodo sudėtingas, tai keleiviu pervezimas Anglija Lietuva yra visiškai paprastas ir nereikalaujantis jokių papildomų pastangų. Esant Europos Sąjungoje, tiesa – primename, kad Anglija 2016 metų vasarą išstojo iš Jungtinės Karalystės ir artimiausiais metais keisis transportavimo ir keliavimo į šią šalį reikalavimai, keliavimas ir transportavimas yra visiškai laisvas ir apribojimas tik įstatymų numatytomis tvarkomis dėl leistinų daiktų. Dėl to nukeliauti į Jungtinę karalystę Jums gali užtekti kelių valandų skrydžio su lėktuvu arba maždaug vienos paros laiko kelionės autobusu, pavyzdžiui kompanijos Svaras Veža. Nors tokios kelionės trunka ilgiau, jos sutaupo daug pinigų ir pastangų keliaujant pačioje Jungtinėje Karalystėje – kompanija keleivius atveža iki durų, leidžia gabentis du arba netgi tris kartus sunkesnį ir tūriu didesnį transportą negu leidžiama skrendant lėktuvu. Identiškos taisyklės galioja ir keliaujant namo, t.y. renkantis maršrutą Anglija Lietuva. Grįžtant į gimtinę taikomi tokie patys, visoje Europos Sąjungoje galiojantys, principai, kurie leidžia išvengti didelių patikrų, ilgų laukimo laikotarpių ir nepatogumų.
Lietuvoje paplitusi praktika gyvūną atsivežti įmigruojant
Daugelis emigrantų iš Lietuvos dėl minėtos įstatymiškai nustatytos tvarkos dėl augintinių gabenimo, savo gyvūnus atsiveža gerokai vėliau negu emigruoja patys. Taigi, rekomenduojame itin gerai išsinagrinėti įstatyminę bazę dėl gyvūnų pervežimo, pradėti ruoštis iš anksto ir sugalvoti planą ateinantiems šešiems mėnesiams. Visgi, jeigu Lietuvoje neturite artimųjų, kurie galėtų pasirūpinti Jūsų augintiniu, Jums lieka kelios išeitys – pasinaudoti mokamomis ilgalaikėmis gyvūnų priežiūros paslaugomis arba atvežtą gyvūną atiduoti karantininio laikotarpio išbuvimui. Nei vienas nei kitas variantas nėra netaikytinas ar praktikoje taikomas retai, tačiau daugeliui gyvūnas tampa vieninteliu artimu padaru svetimoje šalyje ir tie šeši mėnesiai gali tapti tikrai sudėtingu ir ilgu laikotarpiu.