Dviratis gali būti daug kuo: laisvalaikio, transporto, sporto, treniruočių ir kitų veiklų priemone. Jis neatsiejama ir nuo aktyvių pramogų. Bet yra vienas bet. Skirtingi dviračiai išpildo šiuos poreikius skirtingai. Na, turbūt kiekvieną dviratį galite paversti bet kuria priemone pagal savo poreikį, bet jei dviratis tam nebus pritaikytas, tai jūsų pastangos gali būti bergzdžios arba gremėzdiškos. O jei persistengsite, tai vietoje planuoto malonaus potyrio jūs gausite spjūvį į veidą ir visos jūsų pastanos nueis niekur.
Prieš perkant dviratį reikia susidėlioti savo prioritetus ir pagal juos spręsti kokio dviračio jums reikia. Tiesa yra tokia, kad yra įvairių dviračių tipų, kurių pasirinkimą rasite bet kurioje save ir savo klientus gerbenčioje parduotuvėje. Todėl kai kalbame apie "dviratį", mes kalbame tik apie tam tikros formos transporto priemonę, kitaip sakant mes kalbame abstrakčiai. Bet kai reikia kalbėti konkrečiai ir atsakyti į konkrečius klausimus, tai mes pereiname nuo abstraktaus kalbėjome prie konkrečių detalių. Ar dviratis turi būti greitas ar patogus? Universalus ar pritaikytas vienai pagrindinei funkcijai? Jis rėdės miestų gatvėmis ar kaimo vieškeliais? Jis reikalingas suaugusiam ar vaikui? Moteriai ar vyrui? Tai tik keli iš klausimų. Visi jie reikalauja savo atsakymo, kad nebūtų įsigytas toks dviratis, kuris tiesiog neatitiks to poreikio, kuriam jis buvo pirktas.
Yra kelios svarbiausios skirtys kalbant apie dviračius. Pirmoji yra dviračio tipas. Jie yra išskirstomi į beveik 20 pagrindinių kategorijų, bet net ir jos gali būti suskirstytos į smulkesnes ir taip atsišakoti į dar daugiau (po)kategorijų. BMX dviračiai, plento, kalnų, miesto dviračiai, vaikiši, paaugliški, vyriški, moteriški dviračiai, elektriniai ir fitneso… tai tik kelios iš šių kategorijų. Jų esmė yra paprasta ir atspindi šio straipsnio pagrindinę mintį: dviračiai yra skirstomi pagal savo paskirtį ir yra pritaikyti kokiai nors pagrindinei funkcijai išskirtinai gerai atlikti.
Tai reiškia, kad žmogus norint važinėtis tik miesto gatvėmis neprivalo pirkti universalaus dviračio, kuris turi ir amortizaciją, kuri nereikalinga ramiam pasivažinėjimui mieste. Tai leidžia maksimaliai padidinti dviračio vairuotojo poreikio išpildymą.
Kita svarbiausia skirtis, skirianti skirtingus dviračius vieną nuo kito: jų dydis ir forma. Dviračių patogumas labai priklausys nuo jų formos ir įvairių dydžių: ratų, skirtumo tarp sėdynės ir vairo, pačio vairo ir sėdynės formų… todėl perkamas dviratis turi atitikti ne vien tik poreikį pagal savo tipą. Dar svarbesnis jo pritaikymas pagal žmogaus ūgį, kūno sudėjimą, nes net tinkamo tipo dviratis neleis jaustis patogiai, jei neatitiks jo forma ir dydis.